Tags

Related

Share This

Troy X

03 Temmuz 2013 – 27 Temmuz 2013, Rodeo Gallery, Beyoğlu / İstanbul

1307-troy-x-02

Proje başlarken yapılmış üç haftalık önçalışmalardan bazıları Fung Tsiu (sağda) (Fotoğraf: Ro)

Rodeo Gallery İstanbul İngiltere’nin meşhur mimarlık okulu Architectural Association‘dan Diploma 13 grubunun projelerine yalnızca ay sonuna kadar ev sahipliği yapıyor.

Sergi 2011-2012 senesinde yapılmış, Truva antik kentini araştırma alanı olarak almış öğrencilerin projelerini konu alıyor. Öğrenciler katmanlardan oluşan antik kente yeni bir katman önererek günümüz modern şehrine bir eleştiri getiriyor.

Ulaşım, şehirleşmenin tahmin edilemez geleceğini öncelikli olarak gündemine almış görünen projeleri Vietnam, Çin’den öğrencilerin Türkiye toprakları üzerinde ele alıyor oluşu ilginç bir sergi ortaya çıkarıyor.

Projeler ağırlıklı olarak son sınıf öğrencilerine ait, sunum kalitesi de buna bağlı olarak ortalama öğrenci projesi kalitesinden oldukça yüksekte. Grubu eski bir Herzog & de Meuron mimarı olan Peter Karl Becher ve Cambridge mezunu Bartlett geçmişli Matthew Barnett Howland yönetmiş.

1307-troy-x-01

Matthew Barnett Howland (en solda) ve Peter Karl Becher (sağdan ikinci) açılış günü. (Fotoğraf: Ro)

Çalışma sürecinde Çanakkale’ye de ziyaret yapan öğrenciler tezlerinde ütopik senaryoları ele almış. Kien Pham, Truva şehrinin var olan katmanlarına plan üzerinden abartılı bir yükseklik kazandırarak bir gökdelen önerisinde bulunuyor, bu gökdelenin içerisinde asansör mekanizmaları yerine çalışma prensibi olarak “London Eye” benzeri olan bir çark sistemi ile çalışan bir ulaşım sistemi öneriyor. Öğrenci bu sistem içerisinde bekleme süresinin normal bir asansörü bekleme süresi ile aynı olduğunu buluyor.

Bir başka öneride öğrenci şehir duvarlarını şehri korumak yerine, doğayı şehirden korumak için kullanıyor.

Yolu Beyoğlu Sıraselviler Caddesi’ne düşen sanat ve mimarlık meraklıları için Rodeo Galeri’ye uğramak keyifli olabilir. Sergi 27 Temmuz 2013’e kadar burada olacak. Çalışmalara sahip olmak üzere ilgilenenler için sergideki parçaları satın alma fırsatı da sunuluyor.

Yer: rodeo-gallery.com
Proje Yöneticileri: Peter Karl Becher & Matthew Barnett Howland
Proje Grubu: AA Diploma 3

Aras Burak / Mimar Massachusetts, ABD 1985 doğumlu. Building Office kurucusu. Architectural Association School of Architecture, Londra’da mimarlık eğitimini aldı. RIBA 2 and AA Diploma in 2012 kazanarak mezun oldu.

Homepage / Twitter